OMBRO-CINÉMA / KINO Z FOLII I PAPIERU

Grupa V Żabki wzięły udział w dwóch warsztatach kreujących ekspresję twórczą dzieci w ramach projekty Bądź Kulturalny! Warsztaty odbyły się w kameralnym kinie Paradox przy ul. Krupniczej. Działania przewidziane w ramach akcji Ombro-cinéma / kino z folii i papieru to szerokie pasmo wydarzeń interdyscyplinarnych, wspierających edukację kulturową, szczególnie filmową.

OMBRO-CINÉMA / KINO Z FOLII I PAPIERU

Warsztaty Animacji Poklatkowej z Folii I Papieru rozpoczęły  się krótkim wykładem na temat tego czym jest animacja, jakie są techniki oraz etapy powstawania filmu. Dzieci dowiedziały się, ile cierpliwości i pracy potrzeba, by stworzyć tak krótki film rysunkowy – jedna sekunda to 24 zdjęcia, a każde z nich różni się od siebie milimetrowym przesunięciem dłoni. Dzieci zamieniły się na chwilę w rysowników i twórców bajki. Stworzyły cykl prac na papierze i foliach animacyjnych techniką akrylową. Temat zaczerpnięty jest z książki krakowskiego pisarza i poety Ludwika Jerzego Kerna pt. „Ferdynand Wspaniały” z rysunkami Kazimierza Mikulskiego.

Na drugich warsztatach z tworzenia filmów animowanych pt. Storyboard (scenorys) dzieci dowiedziały się co, to jest scenopis obrazkowy To swego rodzaju komiks, w którym rysownik – storyboardzista ukazuje postaci oraz istotne elementy dekoracji. Jak ważna jest seria obrazów i szkiców, będących wskazówkami przy filmowaniu dla reżyserów, scenografów, operatorów, aktorów i montażystów. Warsztat oparty był na tworzeniu cyklu rysunków do autorskiego pomysłu scenariuszowego dzieci. Tematyka prac dowolna, związana z indywidualnymi preferencjami dzieci. Wszystkie dzieci bardzo twórczo i kreatywnie wykonały swoje storyboardy.

/Anna Krysa-Cholewa/