Samorządowe Przedszkole Nr 165 w Krakowie

Projekt Kocham Kraków

rok temu
Dzieci z grupy IV Słoneczka biorą udział w III edycja projektu 
„Kocham Kraków – podróż przez historię wehikułem czasu”
Zaczarowane ogrody Krakowa

Dzieci z grupy IV Słoneczka biorą udział w projekcie:

„Kocham Kraków – podróż przez historię wehikułem czasu”

III edycja: Zaczarowane ogrody Krakowa

Realizatorzy: Grupa IV

Czas trwania: III – VI 2023 r.
Pomysłodawca i organizator: Specjalistyczna Poradnia Wczesnej

Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej

                                              
Współorganizator:  Stowarzyszenie Oświatowe „ Zamek Królewski w Krakowie”
                                         Opis: https://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkole116.krakow/zamek.jpg
Cel projektu: 
  • kształtowanie u dzieci postaw patriotycznych, budzenie świadomości przynależności do kraju, a przede wszystkim miasta w którym mieszkają;
  • poznawanie twórczości Stanisława Wyspiańskiego;
  • aktywne odkrywanie walorów miasta poprzez zwiedzanie tajemniczych ogrodów w mieście;
  • przybliżenie znanych i nieznanych ciekawostek o Krakowie oraz rozbudzenie postawy aktywnego, małego  obywatela.
Metody realizacji: projekt edukacyjnym
Finansowanie: Program w całości zostanie sfinansowany przez Specjalistyczną Poradnię Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Krakowie w ramach wspomagania rozwoju szkół w Gminie Miejskiej Kraków.
........................................................................................................................................................
REALIZACJA PROJEKTU
W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do projektu " Kocham Kraków - podróż przez historię wehikułem czasu". Edycja III nosi tytuł " Zaczarowane ogrody Krakowa". Dzięki projektowi możemy poznawać nasze miasto wraz z przewodnikiem, zapoznać się z różnymi rodzajami ogrodów, a także dzięki różnorodnym materiałom w ciekawy sposób utrwalić zdobytą wiedzę.
MARZEC
W miesiącu marcu odbyły się szkolenia dla nauczycieli dotyczące:
 
  1. Metody Zuchowej
  2. Sposobów wykonywania Lapbooka
  3. Spotkanie z koordynatorem projektu
MAJ
W maju zwiedzamy i działamy:
  1. Zwierzęce Ogrody Kamienne
  2. Ogrody Królewskie na Wawelu
  3. Zajęcia metodą zuchową
ZWIERZĘCE OGRODY KAMIENNE
Grupa Słoneczka w ramach projektu „Kocham Kraków - Zaczarowane ogrody Krakowa” wybrała się na wycieczkę po Starym Mieście. Była to wyjątkowa wycieczka w formie  gry terenowej, podczas której szukaliśmy zwierząt ukrytych w kamieniu. 
           
Z Panią przewodniczką w czasie wspólnego spaceru uliczkami w okolicach Rynku Głównego, znaleźliśmy zaskakujące i niesamowite kamienne zwierzęta zaklęte w herbach, portalach i drzwiach krakowskich kamienic.                
Okazuje się, że kamienny ogród jest pełen pięknych, motywów zwierzęcych, są one często ukrytych przed okiem przechodniów. Zwierzyniec Kamienny Kon Orzeł, Gronostaj w objęciach Damy i na szyldzie restauracji,  na ulicy Floriańskiej Wiewiórka i Paw, dom pod Rakiem na Placu Mariackim Ogrojec – późnogotycka przybudówka przy kościele Świętej Barbary.
               
Po wysłuchaniu Hejnału Legendy o Gołębiach odszukaliśmy jeszcze zwierzęta na Krakowskim Rynku, poszukiwania skończyliśmy na ul. Grodzkiej przy Kamienica Podelwie gdzie zobaczyliśmy w portalu umieszczone najstarsze godło kamieniczne przedstawiające lwa, pochylonego nad dwoma lwiątkami. Warto bawić się, podziwiać i zwiedzać nasze miasto z różnej perspektywy.
            
 
OGRODY KRÓLEWSKIE NA WAWELU
 
       
Wizyta na  Zamku Królewskiego na Wawelu. Tematem zajęć było życie codzienne na zamku. pod kierunkiem pani przewodnik poszukiwały motywów roślinnych i zwierzęcych wśród dzieł sztuki zgromadzonych w apartamentach królewskich oraz cieszyły się wiosenną przyrodą w ogrodach zygmuntowskich. Apartamenty królewskie okazały się prawdziwym „ogrodem”. Na wspaniałych arrasach, meblach i obrazach udało się nam dostrzec piękne dekoracje florystyczne oraz prawdziwe i fantastyczne zwierzęta. Szczególnie intrygujące były smoki, jaszczury i jednorożce utkane na arrasach.
       
Zamek na Wawelu to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych atrakcji naszej wycieczki. Niewiele osób jednak wie, że na Wzgórzu znajdują się także piękne królewskie ogrody, w których urzekły nas pachnące zioła (mięta, ruta, lubczyk), kolorowe kwiaty (tulipany, fiołki, bratki i hiacynty) oraz bujne krzewy i drzewa owocowe (pigwy i jabłonie). Ciekawym doświadczeniem była też możliwość zobaczenia rekonstrukcji ławeczki i altanek, w których około 500 lat temu mogła odpoczywać i cieszyć się przyrodą oraz widokiem na Kraków rodzina królewska.
          
Wysłuchaliśmy legendy o Smoku Wawelskim i odwiedziliśmy Smoczą Jamę. Wejście do Smoczej Jamy było dla dzieci nie lada przeżyciem, po wyjściu z pieczary czekał na nas wykonany z brązu smok ziejący ogniem.
      
Na koniec wycieczki zatrzymaliśmy się przy ul. Gołębiej 24  by wysłuchać kilku o ciekawostek z historii o Collegium Novum które przekazała nam mama Ali.
                       
 Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia wróciliśmy do przedszkola, gdzie utrwaliliśmy zdobytą wiedzę poprzez wykonanie interesujących kart pracy, przekazanych nam przez panią przewodnik.
 
                                             
                   
                                                                                                                              
ZAJĘCIA METODĄ ZUCHOWĄ
19 maja odwiedziła nas Pani instruktor zuchowa. Zaproponowała nam zajęcia pt. "Mali ogrodnicy" z elementami metody zuchowej, głównym założeniem tej formy edukacji było rozbudzenie ciekawości środowiskiem przyrodniczym.
      
Po wspólnym przedstawieniu się i zabawie integracyjnej, dzieci odpowiadając na pytania - Czego potrzebują rośliny do życia? Czy jest wystarczająco dużo światła, aby rośliny mogły żyć i rosły zdrowo? Jak należy o nie dbać, by rosły i cieszyły nas swoim pięknem? Poznały znaczenie i wagę roślin.  Zastanawiały się Jaka byłaby planeta bez nich? Jaki mają wpływ na ekosystemy i środowisko?
                              
Zajęcia urozmaicone były zabawami plastycznymi na których, dzieci wykonały "Powietrzne obrazy" na których wyrosły malwy, tulipany i fantazyjne rośliny.
    
 Dzieci opisywały i interpretowały swoje prace rozwijając swoją kreatywność i wyobraźnię. W podsumowaniu spotkania wszyscy wyrazili swoją opinię o zajęciach. Na  koniec druhna przekazała nam cebulki kwiatów by wzbogaciły nasz przedszkolny ogród.
    
PRACE PLASTYCZNE – WITRAŻE
W ramach realizacji założeń projektu na zajęciach dzieci zapoznały się z postacią Stanisława Wyspiańskiego. Poznały historię jego życia, twórczość oraz miały możliwość stworzenia pracy witrażowej techniką kolorowania mokrą bibułą. 
                                                 
                               
      

Anna Krysa-Cholewa

Magdalena Galas