Strona głowna  /  Aktualności  /  GINĄCE ZAWODY
GINĄCE ZAWODY
data dodania: 2019-10-20 19:53:25

17 października grupa IV i V uczestniczyła w warsztatach regionalnych „Ginące zawody”. Warsztaty były prowadzone przez animatora kultury z Centrum Młodzieży im. H. Jordana. Dzieci miały możliwość dowiedzieć się jak dawniej wyglądała obróbka zboża, zapoznały się z nazwami przedmiotów, które pomagały ludziom w pracy (sąsieki, żarna, niecki, stępa do robienia kaszy, dzieża itp.). Poznały narzędzia do przetwórstwa mleka (formy do masła, maselnice, praski do sera itp.). Miały możliwość usłyszeć ciekawostki na temat redyku, oglądały model bacówki, poznały nazwy wyrabianych tam produktów (oscypek, redykolki, bryndza, bundz, żętyca). Z ciekawością słuchały opowieści na temat niektórych zanikających już zawodów (bartnik, cieśla, garncarz, kowal, kaletnik, szewc, snycerz, stolarz, bednarz, kołodziej). Oglądały przedmioty związane z tymi zawodami. Spotkanie zakończyła zabawa, w której dzieci musiały połączyć w pary ilustracje przedmiotów z omawianymi wcześniej zawodami i pokolorować je.

mgr Lucyna Borowska-Krztoń

/Zobacz zdjęcia/