EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA 2019

„Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”, zorganizowany już po raz siódmy, to inicjatywa Europejskiej Rady Resuscytacji, by popularyzować wiedzę o zasadach udzielania pierwszej pomocy osobom, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Każdego roku u wielu tysięcy mieszkańców Europy, stwierdza się, zatrzymanie akcji serca. „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” ma zwrócić uwagę na problem i zwiększyć wiedzę na temat tego, jak pomóc w takim momencie. W wydanym 14 czerwca 2012 roku przez Parlament Europejski oświadczeniu w sprawie ustanowienia europejskiego tygodnia podnoszenia stanu świadomości na temat zatrzymania akcji serca czytamy, że interwencja w czasie 3-4 minut od utraty przytomności może zwiększyć szanse na przeżycie o ponad 50 procent. Niewątpliwie zatem, ogromnie ważna jest nauka pierwszej pomocy od najmłodszych lat, dlatego też, dnia 10.10.2019 z okazji „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”, gościliśmyw naszym przedszkolu profesjonalnego  ratownika medycznego - Panią Żanetę Król–Michalską, która każdego dnia pomaga innym wykonując swoją pracę. Celem tego wydarzenia było wspólne promowanie nauki pierwszej pomocy przedmedycznej wśród przedszkolaków. Promocja zdrowia wśród najmłodszych, przygotowanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz edukacja prewencji powypadkowej to ważne zadania również w edukacji przedszkolnej.  Wiedza na ten temat pozwoli kształcić już od najmłodszych lat postawę odpowiedzialności za własne zdrowie i bezpieczeństwo innych. Pozwoli również poradzić sobie w sytuacji zagrożenia, nauczy właściwego zachowania, sprowadzania pomocy odpowiednich służb oraz udzielania pomocy. Często to małe dziecko, właściwie edukowane staje się bohaterem prezentując dojrzałą postawę w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Najlepszym sposobem zaznajomienia przedszkolaków z wiedzą dotyczącą obszaru bezpieczeństwa jest bezpośredni kontakt z profesjonalistami i właśnie, dlatego staramy się współpracować ze służbami zajmującymi się tą problematyką. Przeprowadzone szkolenie dla dzieci „Pierwsza pomoc przedmedyczna”, polegało na prezentacji prowadzonej przez ratownika medycznego, a następnie prowadzone były ćwiczenia praktyczne udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na specjalnie do tego przeznaczonych fantomach. Z pewnością wydarzenie podniosło wiedzę i umiejętności dzieci w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na miarę ich możliwości, a może nawet więcej.

Wydarzenie przygotowała: mgr Elżbieta Utracka