Strona głowna  /  Aktualności  /  WYCHOWANIE BEZ PORAŻEK - TOMAS GORDON
WYCHOWANIE BEZ PORAŻEK - TOMAS GORDON
data dodania: 2017-09-27 09:54:28

Wychowanie jest szczególnym rodzajem działalności ludzkiej, polegającym na świadomym wywoływaniu zamierzonych zmian w osobowości wychowanka. Proce ten jest długotrwały i żmudny, a zapewnienie każdemu dziecku powodzenia w harmonijnym rozwijaniu jego osobowości, wymaga nie tylko zaangażowania (ze strony zarówno rodziców jak i wychowawców) wiedzy i umiejętności, lecz również podejmowania wspólnych działań.

Dziecko, już od momentu urodzenia, poddawane jest wielu różnym działaniom wychowawczym, a jednym z pierwszych źródeł jego doznań i zarazem szkołą uczuć - jest rodzina. W dalszym okresie podlega ono również oddziaływaniom ze strony przedszkola, szkoły czy też grupy rówieśniczej. Tak rodzice, jak i wychowawcy, przez cały czas rozwijają w dziecku wiele uczuć, dostarczają mu doświadczeń, wyrabiają jego światopogląd. Wychowywanie nie oznacza jedynie zaspokajanie potrzeb dziecka, kształtowanie jego charakteru, rozwijanie jego psychicznych i fizycznych funkcji, pielęgnowanie talentów i zdolności, lecz przede wszystkim - wprowadzanie je w życie i otaczającą rzeczywistość.