Samorządowe Przedszkole Nr 165 w Krakowie

Wycieczka do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema

12 miesięcy temu

28 września 2022r. grupy dzieci starszych – Krakowiaczki, Słoneczka oraz Wiewiórki wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, który jest terenową filią Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Wycieczka przebiegała pod znakiem słonecznej, choć chłodnej jesiennej aury, która sprzyjała aktywności na świeżym powietrzu.


 

W trakcie zwiedzania zakątków ogrodu dzieci miały możliwość doświadczać, badać, testować i działać na różnych urządzeniach z wielu dziedzin nauki, takich jak:

-zakątek optyki, w którym między innymi poznały zasadę latającego złudzenia, kalejdoskopu, spirali, ukrytych kolorów, krzywego zwierciadła, dwóch luster.

- zakątek hydrauliki, z którego dowiedziały się jak powstaje wir wodny, na czym polega zasada nurka Kartezjusza i mogli zważyć się na wadze hydraulicznej

- zakątek akustyki, tam dzieci mogły zagrać na kamiennych cymbałach, organach rurowych, ksylofonie, trójkątach i gongach

- zakątek mechaniki, gdzie korzystały z dużej platformy równoważnej, wózków szynowych, zobaczyły kołyskę Newtona i kiwaczki równoważne.

Wielką atrakcją dla dzieci był również zjazd na saneczkach oraz zabawa w chowanego w zielonym labiryncie. Dodatkową atrakcją przyrodniczą było obserwowanie przepięknej jesiennej szaty roślinnej oraz wypatrywanie rudej wiewiórki, mieszkanki ogrodu, która gromadziła zapasy na zimę.

Wycieczka udała się znakomicie, dzieci przestrzegały poznanych w przedszkolu zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz zasad kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Na koniec wycieczki, podczas powrotu autokarem (co również jest dla dzieci wielką atrakcją) umilaliśmy panu kierowcy czas śpiewając poznane w przedszkolu piosenki.

Dziękujemy Pani Monice Sędziak z grupy Krakowiaczki za zaangażowanie i zajęcie się kwestiami organizacyjnymi oraz wszystkim Nauczycielkom i Paniom Woźnym za troskliwą opiekę i pełnienie roli przewodnika, umożliwiając dzieciom przeżywanie nowych doświadczeń w atmosferze radości i bezpieczeństwa.

 

Joanna Opozda 

/zobacz zdjęcia/