ZIMOWE PTAKOLICZENIE Z DYSTANSU 2021

Dnia 29 stycznia 2021 dzieci z grupy V uczestniczyły w tegorocznej akcji "Ptakoliczenia".

ZIMOWE PTAKOLICZENIE Z DYSTANSU 2021 – 29–31 stycznia 2021 odbyła się na kolejna  (17.) edycja “ Zimowego Ptakoliczenia”, które – podobnie jak jego brytyjski odpowiednik: Big Garden Birdwatch – odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia. Tegoroczne ptakoliczenie, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, miało one odmienną formułę. Ze względu na dobro i bezpieczeństwo przewodników i uczestników, zrezygnowano z organizacji wspólnych wycieczek, a liczenie ptaków odbywało się indywidualnie przy karmnikach, dlatego nazwano je “Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu”. 29 stycznia 2021 dzieci z grupy V uczestniczyły w tegorocznej akcji "Ptakoliczenia". Terenem obserwacji był ogród przedszkolny, gdzie znajdują się karmniki często odwiedzane przez różne gatunki ptaków. Najczęściej spotykane są gawrony, kawki, sroki, gołębie, sikory bogatki  i wróble. Dzieci po uzupełnieniu pokarmu w karmniku (słonecznik, mieszanki dla ptaków, owoce, kule tłuszczowe), rozpoznawały zarówno gatunki, jaki i liczebność. Następnie po obserwacji wypełniono “Kartę Obserwacji z Dystansu” i przesłano w wersji elektronicznej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) - organizacji, której celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Dane zebrane z obserwacji pozwolą sprawdzić, które z ptaków zimujących w naszym kraju są najczęstszymi gośćmi w naszych karmnikach. Tematyka związana z życiem ptaków bardzo zainteresowała dzieci, które na zajęciach dydaktycznych zdobyły bogatą wiedzę, a co najważniejsze świadomość dbania o ochronę świata przyrody w każdym momencie. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w akcji.

PRZEDSZKOLAKI LICZĄ PTAKI

Jak co roku, przedszkolaki

W styczniu policzyły ptaki!

Do ogrodu się wybrały,

bo policzyć wszystkie chciały.

I gawrony, i gołębie,

kawki, wróble, sroki…. były wszędzie.

A, że w piątek chmury niebo zasłaniały,

krakowskie przedszkolaki ciepło się ubrały.

Wszyscy w ogrodzie ptaki liczyli

i przy karmniku też zobaczyli…

jak  dwa wróbelki ziarno dziobały,

co to dzieciaki je nasypały!

I do karmnika też sroki zleciały.

Cztery! Przedszkolaki, aż oniemiały!

Potem gawrony na górce były,

Dzieci szesnaście, aż naliczyły.

Kawki pod dachem przedszkola schowały się,

ale można było policzyć je.

Oj… aż czternaście! Dużo ich było,

I od zeszłego roku niewiele się zmieniło.

Na drzewo dzieci smutno spojrzały,

bo dwie sikorki zziębnięte siedziały.

Ach , i gołębie trzy, też smutne były,

bo do karmnika się dziś spóźniły,

gdyż czarne wrony dwie,

nie wiedziały, że trzeba podzielić się.

Dzieci spostrzegły rzecz tę okropną

sypnęły ziarnem jeszcze przez okno!

Nawet mewy z nad Prądnika

przyleciały do karmnika.

Dziś wszystkie dzieci szczęśliwe były,

bo ptaki w ogrodzie znów policzyły!

/Elżbieta Utracka/