WARSZTATY REGIONALNE - SZOPKA KRAKOWSKA

Dnia 27.01.2021r. w grupie IV i V przeprowadzone zostały warsztaty, których tematem była historia „Szopki Krakowskiej”.

WARSZTATY REGIONALNE - „SZOPKA KRAKOWSKA”

Dnia 27.01.2021r. w grupie IV i V przeprowadzone zostały warsztaty, których tematem była historia „Szopki Krakowskiej”. Fakty historyczne związane z szopką, jak również współczesne tradycje przedstawione zostały w prezentacji multimedialnej oraz filmie. Warsztat prowadzony był przez panią instruktor z Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. To ważne, aby dzieci wiedziały, że jedną z najpiękniejszych i z pewnością najbarwniejszych krakowskich tradycji jest przygotowywanie słynnych w całej Europie świątecznych szopek. Świąteczna tradycja została uchroniona przed zapomnieniem poprzez organizowanie konkursu na najpiękniejszą szopkę. Wzbudza to zainteresowanie artystycznym dziedzictwem Krakowa, ale także zachęca mieszkańców miasta do wykonywania szopek. Krakowskie szopki to wysokie, bogato zdobione, kilkupiętrowe konstrukcje. Najczęściej są wykonane z delikatnych, nietrwałych materiałów. Wewnątrz, oprócz Świętej Rodziny, nierzadko umieszczane są także figurki przedstawiające ludzi ubranych w krakowskie stroje, przedstawicieli poszczególnych zawodów, a nawet znanych polskich artystów. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 1937 roku na Krakowskim Rynku. Od 1945 roku konkurs odbywa się regularnie na początku grudnia. Obecnie nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: szopki duże, szopki średnie, szopki małe i szopki miniaturowe. Nagrodzone prace można oglądać w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Na wystawie znajdują się szopki ze wszystkich edycji konkursu. Wyraźnie widać, jak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat rozwijała się sztuka ich tworzenia.

Druga część warsztatów z dziećmi poświęcona była twórczości artystycznej - dzieci kolorowały według własnego pomysłu szopki krakowskie, jednak inspirowane zdjęciami prawdziwych szopek. To było bardzo ciekawe wydarzenie.

/Zobacz zdjęcia/